Aktualności

Jak powstaje zabawka? – wycieczka do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie

W dniu 06 maja 2017r. grupa dzieci ze Świetlicy Środowiskowo – Socjoterapeutycznej wraz z wychowawcami odwiedziła Stryszawę, czyli centrum polskiego zabawkarstwa. To właśnie tam na początku XIX wieku zaczęły powstawać pierwsze zabawki, które wyrabiane są ręcznie do dnia dzisiejszego. Uczestnicy wycieczki oglądali różnego rodzaju zabawki, poznali tajniki tworzenia i zdobienia drewnianych scyrkowek, klepoków, ptaszków, koników i innych zabawek, którymi bawili się już nasi pradziadowie. Podczas przygotowanych warsztatów dzieci próbowały własnych sił w zdobieniu koników. Każde dziecko wykonało w ten sposób niepowtarzalną zabawkę a zarazem pamiątkę z pobytu w tym miejscu. Na zakończenie wycieczki przyszedł czas na zabawę oraz pamiątkowe zdjęcia.

 

Stypendium dla maturzystów

 

Fundacja im. Lesława A. Pagi w tym roku już po raz dziesiąty rozpoczęła realizację projektu Indeks Start2Star, którego Fundatorem jest Fundacja Jolanty i Leszka Czarneckich. Poszukujemy 15 tegorocznych maturzystów, którzy zostaną laureatami X edycji projektu.

Indeks Start2Star to program stypendialny, którego głównym celem jest zapewnienie środków finansowych na odbycie studiów grupie najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów pochodzących z niezamożnych rodzin. Każdego roku Komisja wybiera 15 osób, które otrzymają stypendium w wysokości 1300 zł brutto miesięcznie wypłacane przez cały regulaminowy okres studiów (zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia). Kwota ta pozawala pokryć nie tylko koszty kształcenia, ale także utrzymania oraz inne wydatki związane z edukacją i rozwojem zainteresowań.

Do ubiegania się o przyznanie Stypendium uprawnione są osoby spełniające łącznie następujące kryteria: 

– są uczniami ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, przystępującymi w danym roku szkolnym do egzaminu maturalnego;
– wykazują się
dobrymi wynikami w nauce i uzyskali średnią ocen na świadectwie przedostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej minimum 4.0, oraz wykazują się aktywnością pozaszkolną;
– ich
miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie nie przekracza 1500 zł w ciągu ostatnich dwóch lat podatkowych;
– uczestniczą w procesie rekrutacji na wybraną uczelnię na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w trybie stacjonarnym.

 

 

Co oferuje Klub Integracji Społecznej w Andrychowie

 W ramach działalności Klubu Integracji Społecznej, który mieści się przy ul. Krakowskiej 72 w Andrychowie, realizowany jest projekt pn. Wykorzystaj swoją szansę. Projekt rozpoczął się w ubiegłym roku i ma na celu wzrost aktywności społeczno-zawodowej, wyzwolenie się z bierności i uzyskanie narzędzi do samodzielnego radzenia sobie z trudnościami na jakie napotykają osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym  zamieszkałe na terenie Gminy Andrychów.

Projekt ma trwać do 2018 roku, a grupa docelowa będzie liczyć 75 osób. W 2016r. wsparciem objęliśmy 40 osób (20 kobiet i 20 mężczyzn) w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, biernych zawodowo lub bezrobotnych (w tym niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy). 

Udział w zajęciach prowadzonych przez Klub Integracji Społecznej w Andrychowie jest bezpłatny i dobrowolny. Uczestnictwo w działaniach KIS odbywa się z inicjatywy osoby zainteresowanej lub wniosku lidera klubu czy też pracownika socjalnego.

Klub Integracji Społecznej jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00-15:00,  jednak w zależności od realizowanych zadań, przewiduje się dostosowanie funkcjonowania w godzinach odpowiadających uczestnikom.

Aby zwiększyć dostępność do aktualnych ofert pracy w lokalnym środowisku,  w Klubie Integracji Społecznej umieszczono tablicę, na której zamieszczane są aktualne ogłoszenia o pracę pozyskiwane z Internetu, prasy oraz od firm zajmujących się pośrednictwem pracy. 

Aktualnie pracownicy KIS rekrutują osoby do drugiego etapu projektu – Blok Startu Życiowego Osób Młodych. Poszukujemy wychowanków pieczy zastępczej i/lub osoby, które opuściły pieczę zastępczą i/lub osoby, wobec których zastosowano środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji i przestępczości, bądź osoby wychowujące się w rodzinach niepełnych.  Przewidziany jest udział 15 osób (10K + 5M). Uczestnicy tej grupy wezmą udział w 5 dniowym, wyjazdowym treningu dorosłości, w trakcie którego m.in. doskonalone będą umiejętności społeczne, uczestnicy nauczą się konstruować cele życiowe, zarządzać własnymi zasobami (w tym czasem i budżetem), oraz wypełniać urzędowe druki. Ważnym elementem treningu będzie profilaktyka uzależnień.

Kolejnymi formami wsparcia dla ludzi młodych, wchodzących w dorosłe życie będą szkolenia komputerowe, językowe oraz kurs prawa jazdy kat. B. Również i ta grupa będzie objęta wsparciem psychologicznym. Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się do Klubu Integracji Społecznej lub o kontakt telefoniczny pod numerem 33 876 42 92.

 

Dotychczasowe działania w ramach projektu „Wykorzystaj swoją szansę”

W 2016 r. wsparciem objęliśmy 40 osób (20 kobiet i 20 mężczyzn) w wieku aktywności zawodowej, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, biernych zawodowo lub bezrobotnych (w tym niezarejestrowanych w Urzędzie Pracy). W ramach projektu zajęcia prowadzone są indywidualnie i grupowo. Każdy uczestnik objęty jest wsparciem psychologicznym oraz bierze udział w spotkaniach z trenerem pracy. W sierpniu 2016 r. cała grupa uczestniczyła w niestacjonarnym  pięciodniowym  treningu kompetencji społecznych, podczas którego uczestnicy nabyli umiejętności komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji, treningu zachowań asertywnych oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych i konfliktowych.

Dodatkowo uczestnicy spotykali się co miesiąc w ramach socjoterapii – zajęć integracyjnych. We wrześniu 2016 r., w ramach projektu, beneficjenci uczestniczyli w „Treningu Pracy”, a w listopadzie brali udział w szkoleniu pn. „Warsztaty Zakładania Podmiotów Ekonomii Społecznej”.

Uzupełnieniem zajęć były zorganizowane trzy wizyty studyjne do spółdzielni socjalnych w Cieszynie, Kobierzynie oraz Słopnicach. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć na i przekonać się jak funkcjonują spółdzielnie socjalne, oraz pozyskali cenną wiedzę jak uzyskać dofinansowanie na założenie własnej spółdzielni socjalnej. Ponadto odwiedzili zabytkowe miejsca w Krakowie oraz Suchej Beskidzkiej.

Wszyscy uczestnicy biorą udział w indywidualnych konsultacjach z doradcą zawodowym, podczas których nabywają umiejętności kształtowania postawy

pro-aktywnej, czy tworzenia wniosków aplikacyjnych. Dowiadują się również jak aktywnie poszukiwać pracy, zdobywają wiedzę o rynku pracy oraz uczestniczą w symulacji rozmów kwalifikacyjnych z pracodawcą.

Pod koniec listopada 2016 r. rozpoczęły się pierwsze szkolenia. 20 osób wzięło udział w kursie zawodowym – opieka nad osobami starszymi i niesamodzielnymi z modułem języka niemieckiego oraz elementami opieki medycznej. Natomiast kolejne 20 osób uczestniczyło w kursie zawodowym – pielęgnacja i aranżacja terenów zielonych z obsługą urządzeń do prac ogrodniczych. Uczestnicy projektu po uzyskaniu kwalifikacji zawodowych, od kwietnia 2017 r., odbywają płatny trzymiesięczny staż zawodowy u pracodawców.

W ramach działań aktywizacji społeczno–zawodowej projektu 10 uczestników znalazło już zatrudnienie na podstawie umowy i zakończyło udział w projekcie, a jedna osoba założyła własną działalność gospodarczą.

Ponadto Klub Integracji Społecznej współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy. Dzięki zawartemu porozumieniu, prowadzone są prace społecznie użyteczne dla części osób uczestniczących w projekcie.

Wielkanocne warsztaty decoupage

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy wychowawcy Świetlicy Środowiskowo – Socjoterapeutycznej OPS w Andrychowie zorganizowali warsztaty wielkanocne dla wychowanków oraz wyjątkowych gości. Podczas spotkania dzieci oraz seniorzy ozdobili pisanki techniką decoupage. W efekcie powstały przepiękne ozdoby świąteczne, które udekorują niejeden stół wielkanocny. Z pewnością to nie ostatnie spotkanie w takim gronie

 

Do góry