XIII Międzynarodowe Senioralia – Andrychowscy seniorzy na największym święcie seniorów w Polsce

Powiększ obraz

19 czerwca 2026 r. seniorzy z Gminy Andrychów uczestniczyli w XIII Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie – jednym z największych wydarzeń skierowanych do osób starszych w Polsce.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9:00 Mszą Świętą w Bazylice Mariackiej. Następnie uczestnicy wzięli udział w barwnym pochodzie, który przeszedł ulicami Krakowa do Parku Jordana, gdzie odbyła się główna część wydarzenia.

Tegoroczne Senioralia zgromadziły blisko 8 tysięcy uczestników reprezentujących ponad 200 gmin z Polski oraz 11 krajów. Była to doskonała okazja do spotkania, integracji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy seniorami z różnych regionów i środowisk.

Organizatorami XIII Międzynarodowych Senioraliów byli Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora oraz Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego. Partnerem głównym wydarzenia było Województwo Małopolskie.

Na uczestników czekał bogaty program edukacyjny, profilaktyczny i rozrywkowy. Seniorzy mogli uczestniczyć w wykładach poświęconych zdrowiu, bezpieczeństwu, prawu oraz ekonomii, a także skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych. Wśród dostępnych usług znalazły się m.in. badania kardiologiczne, pomiary ciśnienia tętniczego, poziomu cukru we krwi, badania słuchu i wzroku oraz pomiary masy ciała.

Ważnym punktem programu była strefa „Bezpieczny Senior – Stop Manipulacji, nie daj się oszukać”, w której uczestnicy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zagrożeń i metod ochrony przed oszustwami. Seniorzy mieli również możliwość zapoznania się z ofertą firm honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora, a także uzdrowisk, sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych oraz wystawców prezentujących lokalne produkty z różnych regionów Polski. Nie zabrakło także strefy gastronomicznej przygotowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Tradycyjnie dużą popularnością cieszyła się część artystyczna. Na scenie wystąpili m.in. Magdalena Suruło, Krzysztof Bigaj, Alexander Martinez, Wojciech Gąssowski oraz Mariusz Kalaga. Uczestnicy mogli również podziwiać największy w Polsce Pokaz Mody Stylowych Seniorów, podczas którego zaprezentowali się laureaci konkursów organizowanych przez Głos Seniora oraz uczestnicy programu „Sanatorium Miłości”.

Zwieńczeniem wydarzenia była wspólna zabawa integracyjna prowadzona przez DJ Wikę – najstarszą DJ-kę w Europie, która jak zawsze porwała uczestników do tańca i wspólnej zabawy.

Udział w Senioraliach był dla andrychowskich seniorów nie tylko okazją do aktywnego spędzenia czasu, ale również inspiracją do dalszego rozwijania pasji, uczestnictwa w życiu społecznym oraz budowania nowych relacji. Wyjazd przebiegł w serdecznej atmosferze i dostarczył uczestnikom wielu pozytywnych emocji.

Wyjazd został zorganizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Andrychowie w ramach projektu socjalnego „Teraz Seniorzy”.