Szkolenie „Przemoc a poczucie własnej wartości – jak osoby doznające przemocy postrzegają siebie? Zadania i obowiązki służb w zakresie prowadzenia procedury Niebieskie Karty”

W dniu 10.03.2025r. zrealizowano szkolenie pt. „Przemoc a poczucie własnej wartości – jak osoby doznające przemocy postrzegają siebie? Zadania i obowiązki służb w zakresie prowadzenia procedury Niebieskie Karty”.

Szkolenie zorganizowano w ramach projektu socjalnego „Jestem ważna” realizowanego na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie na specjalizacji II stopnia w zawodzie pracownik socjalny, specjalność: praca socjalna z osobą i rodziną z problemem przemocy

Było ono dedykowane specjalistom pracującym w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej – członkom grup diagnostyczno – pomocowych oraz Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego – Koalicja Przeciw Przemocy. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż wzięło w nim udział 45 osób – przedstawicieli oświaty, ochrony zdrowia, Policji, Sądu Rejonowego i Ośrodka Pomocy Społecznej.

Szkolenie poprowadził specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowany superwizora pracy socjalnej, a przede wszystkim praktyk dr Michał Gluzek, który w merytoryczny i czytelny sposób przypomniał podstawy prawne procedury. Omówił także aspekty dotyczące identyfikacji i reagowania na przemoc domową przez odpowiedzialne za to służby. Szczególnie skoncentrował się ponadto na mechanizmach przemocy domowej, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie osób jej doświadczających. Zwrócił też uwagę na interdyscyplinarność w procedurze „Niebieskie Karty” rozumianej jako współpracę i zaangażowanie różnych służb i instytucji w celu skuteczniejszego przeciwdziałania przemocy domowej.
Przy filiżance kawy i słodkim „co nieco” uczestnicy szkolenia mieli możliwość poznania się, wymiany doświadczeń i prowadzenia merytorycznej dyskusji.
Zainteresowanie z jakim spotkało się to wydarzenie było bardzo duże, co potwierdza wagę problemu i potrzebę szkoleń dotyczących przeciwdziałania przemocy domowej.