Zakończenie realizacji projektu socjalnego „Jestem ważna”

Powiększ obraz

Zakończyła się realizacja projektu socjalnego „Jestem ważna” – zachęcamy do zapoznania się z działaniami, które zostały podjęte na rzecz kobiet doznających przemocy domowej na terenie naszej gminy
W ramach projektu socjalnego „Jestem ważna” realizowanego przez pracownika socjalnego w Ośrodku Pomocy Społecznej w Andrychowie zostały zorganizowanie spotkania edukacyjno – informacyjne dla kobiet doznających przemocy domowej lub zagrożonych przemocą domową. Od dnia 11.02.2025r. do dnia 11.03.2025r. w każdy wtorek o godz.16.00 zaproszone do udziału w projekcie panie z gminy Andrychów miały możliwość poznania się, dzielenia własnymi doświadczeniami, dyskutowania, wysłuchania specjalistów i pokonywania własnych ograniczeń.

Pierwsze spotkanie w dniu 11.02.2025r. ze specjalistą pracy socjalnej – koordynatorem projektu Panią mgr Joanną Osowską dotyczyło przede wszystkim uświadamiania, jak ważne w procesie wychodzenia z przemocy domowej jest korzystanie ze wsparcia specjalistycznego – psychologa, terapeuty uzależnień i /lub terapeuty współuzależnień, psychoterapeuty, radcy prawnego, pracownika socjalnego. Podejmowanie tych konsultacji ma na celu odzyskanie kontroli nad swoim życiem oraz odzyskanie poczucia własnej wartości i godności.

Drugie spotkanie w dniu 18.02.2025r. z psychologiem Panią mgr Aleksandrą Gancarz dotyczyło zagadnień związanych z omówieniem mechanizmów przemocy, jej wpływu na funkcjonowanie osobiste, rodzinne i społeczne, a co najważniejsze – ze sposobami radzenia sobie w tej specyficznej, trudnej sytuacji życiowej. Uczestniczki projektu dzieliły się własnymi doświadczeniami w tym zakresie.
Na kolejnym spotkaniu w dniu 25.02.2025r. poprowadzonym przez terapeutę uzależnień i współuzależnień Panią mgr Ewę Chmiel zostały omówione zagadnienia związane z problematyką współuzależnienia. W wielu związkach przemocowych uzależnienie od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych przez jednego z partnerów ma istotny i negatywny wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia przemocy, pogłębienie dynamiki kontroli i manipulacji, a także utrudnienie procesu uwolnienia się osoby doznającej przemocy z toksycznej relacji.

Podczas czwartego spotkania w dniu 4.03.2025r. zaplanowano dla uczestniczek projektu wizytę prawnika, jednak z uwagi na nieprzewidziane okoliczności nie był w stanie dotrzeć na to wydarzenie, co wymusiło pozyskanie innego specjalisty. Na zaproszenie odpowiedział dzielnicowy st. asp. Piotr Rusin, który omówił zasady prowadzenia procedury „Niebieskie Karty”. Szczególnie podkreślone zostały aspekty prawne dotyczące ochrony osób doznających przemocy domowej oraz konsekwencji prawno – karnych dla osób stosujących przemoc domową. Konsultacje z prawnikiem zostaną zorganizowane w innym terminie.
Ostatnie spotkanie w dniu 11.03.2025r. przygotowała Pani mgr Renata Wronka, która w tutejszym Ośrodku pracuje jako pedagog i psychoterapeuta. W ciekawy sposób przekazała naszym Paniom interesujące motto „Nie jesteście tutaj po to, aby się zamieniać. Jesteście tutaj, by przypomnieć sobie, kim naprawdę jesteście”. Zajęcia miały na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi kobietom, jak ważne jest poczucie własnej wartości oraz umiejętność stawiania granic, które chronią godność. Panie w krótkich ćwiczeniach praktycznych miały sposobność skonfrontowania się z własnymi przekonaniami oraz emocjami, co pozwoliło im lepiej zrozumieć siebie.

Jako że dzień ten był ostatnim dniem projektu Panie otrzymały zaświadczenia o udziale w projekcie „Jestem ważna” oraz drobne upominki wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Promyczek” w Andrychowie.

Kobiety biorące udział w projekcie socjalnym „Jestem ważna” wyrażały zadowolenie z zaproponowanej im formy wsparcia. Wzięło w nim udział 8 pań, które zintegrowały się i w większości wyraziły chęć ponownych spotkań w mniej formalnym charakterze. W związku z tym idąc za potrzebami mieszkanek naszej małej społeczności planujemy w naszym Ośrodku utworzenie grupy wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby projekt mógł zostać zrealizowany. Szczególne podziękowania kieruję do Pań, które zdecydowały się na uczestniczenie w spotkaniach oraz do specjalistów, którzy chętnie podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem: Pani Aleksandrze Gancarz, Ewie Chmiel, Renacie Wronka i Panu Piotrowi Rusinowi 😊